YENİLENMİŞ TELEFON HAKKINDA

Uzman ekiplerimiz tarafından detaylı testlerden geçirilerek gerekli parça değişimleri yapılıp, tüm veri ve hesaplar kalıcı olarak silindikten sonra Anti Bakteriyel temizliği yapılarak yeniden ambalajlanıp satışa sunulan ürünlerdir.

Kullanılmış veya ikinci el olarak tanımlanan telefonlar, daha önce başkası tarafından kullanılmış olup genellikle teknik bir denetlemeye tabi tutulmadan ya da çok sınırlı olarak müdahale ile satışa sunulan telefonlardır. Bu telefonlarda uçtan uca takip edilebilen standart süreçler olmadığı için kullanıcı verilerinin güvenliği, faturasız işlem riski ve satış sonrası hizmet haklarının sağlanamaması riski yüksektir.
Yenilenmiş kategorisindeki telefonlarda ise tüm süreç kayıt altında olup yasal olarak belgelenebildiği için hiçbir risk yoktur ve güvenle satın alınabilir.

Güvenli ve tüm kontrolleri yapılan yenilenmiş telefonlar yenisine göre daha ekonomik olduğu için bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar. Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek avantajlı tekliflerimizden haberdar olabilirsiniz.

Mobilfon olarak her şeyden önce güvenlik diyerek yenilenmiş telefonla ilgili tüm süreci kayıt altında takip ediyoruz. Yenilenmiş cihazın ilk testleri, yapılan teknik müdahale işlemleri sistemimiz üzerinden takip edilebilir ve istendiği takdirde alıcı ile paylaşılabilir.
Ayrıca her telefon için sağladığımız “12 Ay Garanti” ile yenilenmiş telefonunuz aldıktan sonra da size destek vermeye devam ediyoruz.

Yenilenmiş ürünler, Mobilfon Teknoloji A.Ş. garantili olarak sunulur. Garanti süresi satış tarihi ile başlar ve yasa ile belirtilen fonksiyonel sorunları kapsar.
Yetkilendirdiğimiz teknik servisin incelemesi ile kullanıcı hatası kaynaklı arıza/sorunlar kapsam dışıdır. Garanti belgesi kutunun içinde sunulmaktadır.

Satışa sunduğumuz yenilenmiş telefonların tümü için e-devlet üzerinden IMEI sorgulamaları yapılmakta ve BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu) kaydı kontrol edilmektedir. Yapılan kontrollerde yasal yollarla girişi yapılmış cihazların alımı yapılmaktadır. Yurtdışından yolcu beraberinde gelen ve BTK kaydı bu şekilde yapılmış cihazlar, yasal yolla kayıt edilmiştir ve yenilenen cihazlar arasında bu şekilde ülkeye giriş yapmış cihazlar olabilir. TSE tarafından belirlenen süreçlere uygun olarak sertifikalanan cihazların BTK kaydı “yenilenmiş cihaz” olarak değişmektedir.

Hayır. 2019 Haziran sonrası ülkeye giren ve BTK’ya “yolcu beraberinde cihaz” olarak kaydedilen cihazlar için yenileme yapılmamaktadır. Yasal düzenleme gereği cihazlar tek bir hat ile eşleştirilir ve 3 sene boyunca bu hat ile çalışır.

Lisanlı yenileme merkezleri tarafından yenilenmiş ürünlere, ürün fiyatına göre değişmek üzere kredi kartına 6 ya da 12 taksit seçeneği bulunmaktadır. Mobilfon.com üzerinden yapılan alımlarda, ödeme adımında taksit seçenekleri çıkacaktır. BDDK (Bankacılık Devlet Denetleme Kurumu) kuralları gereği sadece yenilenmiş telefonlarda geçerli olmak üzere bedeli 5.000 TL altında kalan ürünlerde 12 ay ve 5.000 TL üzerinde olan ürünlerde ise 6 ay kredi kartına taksit yapılabilmektedir.

"mobilfon.com" ya da farklı pazaryerlerindeki mağazalarımız üzerinden ürünlerimizin güncel stok bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ek olarak anlaşmalı Tcell Mağazalarında ve İstanbul Profilo AVM içindeki mağazamızda da ürün satışımız mevcuttur. Güncel stok bilgisi için ilgili satış noktalarında listelenen ürünler esas alınmalıdır.

Satış kanalına göre değişen Marka/Model/Renk/GB seçeneklerimiz olduğu gibi bu ürünlerin farklı kozmetik seçenekleri de sunulmaktadır. Güncel stok bilgisi için ilgili satış noktalarında listelenen ürünler esas alınmalıdır.

ÜRÜNLE İLGİLİ

Tüm ürün alım ve satım işlemlerimiz, faturalı ve resmi bir şekilde yapılır. Garanti süreniz fatura tarihi ile başlar. Garanti işlemleri ile ilgili sorun yaşamamak için faturanızı mutlaka saklamanız ve gerekli hallerde ibraz etmeniz gereklidir.

Yenilenmiş telefonun satış sonrası teknik hizmetlerinde sorun yaşamamak için garanti belgesiyle beraber satış faturanızı/fişinizi garanti sürenizin bitimine kadar saklamanız gereklidir.

Alınan tüm telefonlar MOBİLFON özel kutusu ile gönderilir. Kutu içerisinde telefon, şarj kablosu, sim iğnesi ve garanti belgesi yer alır.
Mobilfon tarafından yenilenen telefonların kutusu içinden, satış kanalına göre değişen akseusar seçenekleri olabilir.

Mobilfon tarafından yenilenen telefonların kutusu içinden, satıldığı kanala göre değişen akseusar seçenekleri olabilir. Kutu içinden; şarj kablosu ve satıldığı kanala göre değişen seçeneklerle adaptör ve/ ve ya kablolu kulaklık çıkabilir. Bu aksesuarlar orijinal üreticiden tedarik edilmemiştir ancak kalite kontrollerinden geçen, TSE onaylı ürünlerdir ve 12 ay garanti kapsamındadır.

Yenilenmiş telefon tedarik eden firmalar arasında daha önce başka bir telefonda kullanılmış orijinal parçayı yedek parça olarak kullanmak yaygındır. Ancak Mobilfon olarak ürün yenileme işlemlerinde kullanılan yedek parçaların, ilgili telefon için üretilen 100% fonksiyonel yedek parçalar olduğunu ve daha önce hiç kullanılmadığını taahhüt ediyoruz. Bu şekilde telefonunuzun kullanım ömrünün daha uzun olacağını biliyoruz.

Pil ömrü, cihazın kullanımına, kullanım alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir. Mobilfon tarafından yenilenip satışa sunulan tüm telefonların pilleri 1 yıl garanti kapsamındadır. Tüm fonksiyonel testleri başarı ile geçen telefonlar satışa sunulur ancak satış sonrası pil ya da diğer parçalarla ilgili sorun yaşanması halinde garanti kapsamında tamir için Mobilfon’a gönderilebilir.

Performans testlerinden geçmeyen tüm ürünlerin pilleri -daha uzun süre kullanım sağlayabilmek amaçı ile- yenilenmektedir. Ancak bazı telefon modellerinde 85% ve üzerinde pil sağlığı seviyesinin, kullanımda hiçbir sorun yaratmadığı tespit edilmiştir. Pil sağlığı seviyesi 100% olmayıp tüm performans testlerinden geçmiş telefonlar, yine yenilenmiş sertifikalı ürün olarak satışa sunulmaktadır. Bu ürünlerin pil seviyesi ile ilgili açıklama hem ürün sayfasında hem de ürün kutusu üzerinde yer almaktadır. Pil 1 yıl garanti kapsamındadır.

Mükemmel: Kozmetik olarak kullanılmamış ürünlere çok yakındır.
-Ürünün ekran ya da kasasında hiçbir deformasyon bulunmamaktadır.
-Mükemmel olarak sınıflandırılmış bazı ürünlerin ekran ya da kasasında, gözle tespit etmesi zor, belirgin olmayan çok hafif izlere rastlanabilir.
Çok İyi: Ekran ya da kasada, ürünün işlevselliğini ve çalışma performansını etkilemeyecek şekilde hafif çizikler görülebilir.
İyi: Ekran ya da kasada, ürünün işlevselliğini ve çalışma performansını etkilemeyecek şekilde, gözle görülen hafif çizikler bulunabilir.
Kozmetik durum seçenekleri sadece dış görünüm ile ilgili olup kesinlikle telefonun fonksiyonel performansını etkilememektedir.

Kulaklıklar bluetooth teknolojisi ile çalışmaktadır. Kulaklığınızı kullanabilmek için bluetooth eşleşmesi yapmanız gereklidir. Bu eşleştirmenin ardından halen sorun yaşarsanız Mobilfon Müşteri Hizmetlerini arayarak değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Kutu içinden çıkan şarj başlığı ve kablosu garanti kapsamındadır. Ürünle ilgili sorun yaşarsanız Mobilfon Müşteri Hizmetlerini arayarak değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Yenilenmiş telefonların teknik özellik ve donanımlarına müdahele edilmemektedir. Telefonların “yenisi” ile aynı özellikleri taşımaktadır. Eğer ürün teknik özellikleri ilgili detaylı bilgi isterseniz, ilgili markanın web sitelerinde kapsamlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Merhaba, her ürün farklı işlemlerden geçmektedir. Satın aldığınız yenilenmiş telefonun kutusunun içinden çıkan sertifikadaki QR kodu okutarak değişen tüm parçalara ulaşabilirsiniz.

Cihazın işlemci, ram vb. elektronik parçalarına müdahale edilmemektedir. Cihazın kendi orijinal işlemcisidir.

SATIŞ SONRASI

Tüm Yurt genelinde Yurtiçi Kargo ile anlaşmalıyız.

Tüm telefon alımlarında ve teknik servis gönderimlerinde kargo ücretsizdir.

Mobilfon’dan aldığınız arızalı telefonunuzu Yurtiçi Kargo ile Türkiye'nin her yerinden ücretsiz olarak kargo gönderimi yapabilirsiniz. Teknik servis başvuru formu doldururken tek kullanımlık kargo kodunu kargo şubesine verdiğiniz zaman MOBİLFON Servis bilgileri otomatik olarak görünecektir. Detaylı bilgi için destek sayfamızı ziyaret edebilir ya da müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Onarım esnasında tüm verileriniz silinebilir. Kişisel verilerinizi önceden yedeklemenizi tavsiye ediyoruz.

Ürün size kargo ile geldiğinde kargo poşetinde yırtık veya hasar yok ise teslim alıp kutu içeriğini kontrol edin, siparişinizden farklı bir durum ile karşılaşmanız halinde müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçmenizi rica ederiz, Mobilfon size sıkıntı yaratan herhangi bir durumu en kısa sürede düzeltmek için çalışacaktır.

Ürünü teknik servisimize göndermeniz gerekmektedir, böylece kontrollerini sağlar ve sizlere daha doğru bilgi verebiliriz. Yurtiçi Kargo ile tarafımıza ücretsiz gönderim için 847094834 numaralı kodu kullanabilirsiniz.
E-ticaret siteleri üzerinden tedarik ettiğiniz ürünler için 14 gün içinde bir arıza ile karşılaşmanız halinde iade işlemi başlatabilirsiniz. 14 gün sonrasında oluşan bir arıza halinde 847094834 gönderi kodunu kullanarak YURTİÇİ KARGO ile bize arızalanmış cihazı gönderebilirsiniz.

Kullanıcıdan kaynaklı arızalar garanti kapsamı dışındadır. Garanti kapsamında tamir edilip edilemeyeceği bilgisi, teknik servisimiz tarafından yapılacak detaylı inceleme sonrası bildirilir.

Siparişleriniz en geç 3 iş günü içerisinde kargoya verilmektedir.

Mobilfon tarafından yenilenmiş ürünler, yalnızca Mobilfon A.Ş. tarafından 1 yıl garanti kapsamındadır. Farklı bir yerde yaptırmak isterseniz garanti kapsamı dışına çıkacaktır.

Yenilenmiş telefonlarda, mümkün olduğunca orijinal yedek parça kullanılmakta olup orijinal parçanın tedarik edilemediği zamanlarda %100 fonksiyonel olduğu belirlenen, testlerden geçmiş ve garantili yedek parçalar kullanılmaktadır. Özellikle Apple'ın bazı üst modellerinde orijinal parça tedariği sağlanamadığı için pil servisine girildiğinde bu bildirim ile karşılaşılabilir, fakat cihazın kullanımında bir etki yaratmamaktadır. Ürün tam fonksiyonel ve garanti kapsamındadır.

Orijinal parçanın tedarik edilemediği hallerde, ticaret bakanlığının ilgili yönetmeliğinde de yer aldığı gibi, muadil parca kullanılmaktadır. Kullanılan tüm yedek parçalar kalite testlerinden onay almıştır ve 1 yıl garanti kapsamındadır.

Sitemizden yaptığınız her türlü işlemi kolaylıkla takip edebilmeniz için üyeliğiniz gereklidir. Üye girişi yaparak hizmetlerimize kolaylıkla ulaşacağınız gibi tüm avantajlı tekliflerimizden de haberdar olabileceksiniz.

Kurulum yapılmadan, kutu bütünlüğü bozulmadan ve kutu içindekilerin eksiksiz olması halinde, Mobilfon.com üzerinden satın aldığınız ürünleri 30 gün içinde iade edebilirsiniz. İade ettiğiniz ürünlerin incelemesi yapılacak, yapılan inceleme ardından gerekli koşulları sağladığı tespit edilirse tarafınıza ücret iadesi yapılacaktır.

Mobilfon.com üzerinden aldığınız ürünleri 30 gün içinde iade edebilirsiniz. İade ettiğiniz ürünlerin incelemesi yapılacak, yapılan inceleme ardından gerekli koşulları sağladığı tespit edilirse tarafınıza ücret iadesi yapılacaktır. Kredi kartı ile yapılan alımların iadesi bankanız tarafından belirlenen süreler içinde gerçekleşir. Taksitli yaptığınız alımların iadesi yine taksit planına göre yapılır. Kredi kartı extrenizde bu alımınıza ilişkin taksit tutarının yansıdığını görebilirsiniz ancak aynı taksit tutarının iade edildiği de görülecektir. Taksit planı bitimine kadar bu şekilde görünecektir.

Merhaba cihaza yeni kurulum yapıldığı için telefon uygulama yüklerken hızlı şarj harcıyor. Bu aşamada telefonda ısınma olması öngörülen bir durumdur, normal telefon kullanımında bu durum olmayacaktır. Eğer devam ederse garanti kapsamında kontrol ve onarım için cihazınızı teknik servisimize gönderebilirsiniz.

Mobilfon.com üzerinden satın aldığınız ürünlerİ 30 gün içinde iade edebilirsiniz. Ürününüzü, neden iade etmek istediğinizi açıklayan bir not ve iletişim bilgilerinizle birlikte Yurtiçi Kargo’ya teslim edebilirsiniz. Yurtiçi Kargo’nun 947287578 numaralı gönderi kodunu kullanarak ücret ödemeden gönderim sağlayabilirsiniz. Detaylı bilgi için 0850 255 30 03 numaralı müşteri hizmetleri hattımızı arayabilirsiniz.

Adınıza fatura kesilmektedir, cihazınızın imei adınıza kesilen faturadaki imei numarası ile eşleştiği takdirde Apple’dan şifre sıfırlama için destek alabilirsiniz.