YENİLENMİŞ TELEFON HAKKINDA

Uzman ekiplerimiz tarafından detaylı testlerden geçirilerek gerekli parça değişimleri yapılıp, tüm veri ve hesaplar kalıcı olarak silindikten sonra Anti Bakteriyel temizliği yapılarak yeniden ambalajlanıp satışa sunulan ürünlerdir.

Kullanılmış veya ikinci el olarak tanımlanan telefonlar, daha önce başkası tarafından kullanılmış olup genellikle teknik bir denetlemeye tabi tutulmadan ya da çok sınırlı olarak müdahale ile satışa sunulan telefonlardır. Bu telefonlarda uçtan uca takip edilebilen standart süreçler olmadığı için kullanıcı verilerinin güvenliği, faturasız işlem riski ve satış sonrası hizmet haklarının sağlanamaması riski yüksektir.
Yenilenmiş kategorisindeki telefonlarda ise tüm süreç kayıt altında olup yasal olarak belgelenebildiği için hiçbir risk yoktur ve güvenle satın alınabilir.

Güvenli ve tüm kontrolleri yapılan yenilenmiş telefonlar yenisine göre daha ekonomik olduğu için bütçenizden tasarruf etmenizi sağlar. Sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek avantajlı tekliflerimizden haberdar olabilirsiniz.

Mobilfon olarak her şeyden önce güvenlik diyerek yenilenmiş telefonla ilgili tüm süreci kayıt altında takip ediyoruz. Yenilenmiş cihazın ilk testleri, yapılan teknik müdahale işlemleri sistemimiz üzerinden takip edilebilir ve istendiği takdirde alıcı ile paylaşılabilir.
Ayrıca her telefon için sağladığımız “12 Ay Garanti” ile yenilenmiş telefonunuz aldıktan sonra da size destek vermeye devam ediyoruz.

Yenilenmiş ürünler, Mobilfon Teknoloji A.Ş. garantili olarak sunuluyor. Garanti süresi satış tarihi ile başlar ve yasa ile belirtilen fonksiyonel sorunları kapsar.
Yetkilendirdiğimiz teknik servisin incelemesi ile kullanıcı hatası kaynaklı arıza/sorunlar kapsam dışıdır. Garanti belgesi kutunun içindedir.

ÜRÜNLE İLGİLİ

Tüm ürün alım ve satım işlemlerimiz, faturalı ve resmi bir şekilde yapılır. Garanti süreniz fatura tarihi ile başlar. Garanti işlemleri ile ilgili sorun yaşamamak için faturanızı mutlaka saklamanız ve gerekli hallerde ibraz etmeniz gereklidir.

Yenilenmiş telefonun satış sonrası teknik hizmetlerinde sorun yaşamamak için garanti belgesiyle beraber satış faturanızı/fişinizi garanti sürenizin bitimine kadar saklamanız gereklidir.

Alınan tüm telefonlar MOBİLFON özel kutusu ile gönderilir. Kutu içerisinde telefon, şarj kablosu, adaptör, kablolu kulaklık, sim iğnesi ve garanti belgesi yer alır.

Şarj kablosu, adaptör ve kablolu kulaklık orijinal üreticiden tedarik edilmemiştir. Ancak TSE onaylı olup 12 ay garanti kapsamındadır.

Yenilenmiş telefon tedarik eden firmalar arasında daha önce başka bir telefonda kullanılmış orijinal parçayı yedek parça olarak kullanmak yaygındır. Ancak Mobilfon olarak ürün yenileme işlemlerinde kullanılan yedek parçaların, ilgili telefon için üretilen 100% fonksiyonel yedek parçalar olduğunu ve daha önce hiç kullanılmadığını taahhüt ediyoruz. Bu şekilde telefonunuzun kullanım ömrünün daha uzun olacağını biliyoruz.

Mobilfon tarafından yenilenip satışa sunulan tüm telefonların pilleri yenilenmiş ve 100% pil sağlığı ile satışa sunulur. Telefonlar için gerekli pil tedariği orijinal üreticiden sağlanamadığı takdirde ABD’den ithal edilir.

Ürünler Uluslararası revizyon standartlara (IRS) göre A+ ve A kategorilerinde hazırlanmıştır. Bu standartlara göre, ışık altında yakın mesafeden görülebilen çok ufak kılcal çiziklerin olabilmesi haricinde sıfır ürün kozmetiğinde hazırlanmıştır.
1. Mükemmel: Kozmetik olarak sıfırdan farksızdır ve hiçbir kusur bulunmaz. Bütün fonksiyonları çalışır.
2. Çok İyi: Kozmetik olarak birkaç kılcal çizik içerebilir. Bütün fonksiyonları çalışır.
3. İyi: Kozmetik olarak birkaç çizik içerebilir. Bütün fonksiyonları çalışır.

Kulaklıklar bluetooth teknolojisi ile çalışmaktadır. Kulaklığınızı kullanabilmek için bluetooth eşleşmesi yapmanız gereklidir. Bu eşleştirmenin ardından halen sorun yaşarsanız Mobilfon Müşteri Hizmetlerini arayarak değişim talebinde bulunabilirsiniz.

Kutu içinden çıkan şarj başlığı ve kablosu garanti kapsamındadır. Ürünle ilgili sorun yaşarsanız Mobilfon Müşteri Hizmetlerini arayarak değişim talebinde bulunabilirsiniz.

SATIŞ SONRASI

Tüm Yurt genelinde Yurtiçi Kargo ile anlaşmalıyız.

Tüm telefon alımlarında ve teknik servis gönderimlerinde kargo ücretsizdir.

Mobilfon’dan aldığınız arızalı telefonunuzu Yurtiçi Kargo ile Türkiye`nin her yerinden ücretsiz olarak kargo gönderimi yapabilirsiniz. Teknik servis başvuru formu doldururken tek kullanımlık kargo kodunu kargo şubesine verdiğiniz zaman MOBİLFON Servis bilgileri otomatik olarak görünecektir.

Onarım esnasında tüm verileriniz silinebilir. Kişisel verilerinizi önceden yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Diğer adımlar için;

Ürün size kargo ile geldiğinde kargo poşetinde yırtık veya hasar yok ise teslim alıp kutu içeriğini kontrol edin, siparişinizden farklı bir durum ile karşılaşmanız halinde müşteri hizmetlerimiz ile iletişime geçmenizi rica ederiz, Mobilfon size sıkıntı yaratan herhangi bir durumu en kısa sürede düzeltmek için çalışacaktır.

E-ticaret siteleri üzerinden tedarik ettiğiniz ürünler için 14 gün içinde bir arıza ile karşılaşmanız halinde iade işlemi başlatabilirsiniz. 14 gün sonrasında oluşan bir arıza halinde ***(Detaylı bilgi için destek sayfasındaki akış linki verilecek) linkindeki teknik servis adımlarını takip ederek bize arızalanmış cihazı gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede hizmet vereceğimizden emin olabilirsiniz.Mağazalardan alınan ürünlerin arıza tespiti ya da değişimi için ise teknik inceleme gereklidir. Bunun için **** (Detaylı bilgi için destek sayfasındaki akış linki verilecek) linkindeki teknik servis adımlarını takip ederek bize cihazı gönderebilirsiniz.

Sitemizden yaptığınız her türlü işlemi kolaylıkla takip edebilmeniz için üyeliğiniz gereklidir. Üye girişi yaparak hizmetlerimize kolaylıkla ulaşacağınız gibi tüm avantajlı tekliflerimizden de haberdar olabileceksiniz.